A boltvezető feladatai, függetlenül attól, hogy önálló vállalkozásban vagy egy nagyobb áruházlánc helyi üzletében dolgozik-e, lényegében nem térnek el. Mindkét esetben adott, hogy mely területek tartoznak az irányítása alá.
Idézve a központi előírásokból, a boltvezető a következő területekért felelős:
- a bolt irányítása, ideértve az áru- és vagyonvédelem megszervezését, ellenőrzését, biztosítását;
- HR-feladatok ellátása, vagyis a munkatársak kiválasztása, beosztása, képzése, irányítása;
- marketing- és PR-tevékenységek folytatása, azaz az üzlet és termékeinek reklámozása offline és online;
- árubeszerzés, raktározás, leltárvezetés, készletgazdálkodás;
- pénzügyek irányítása, számlakezelés, forgalomellenőrzés.
- A boltvezető adminisztrációs tevékenységeket is folytat, azaz vezeti a nyilvántartásokat, elszámolásokat és kezeli a nyomtatványokat. Mindezek mellett pedig természetesen
- ügyel az előírások betartására és betartatására.
Sok? Igen. Viszont változatos és biztos, hogy nem unalmas munka boltvezetőnek lenni.
Hogyan lehetsz jó boltvezető?
Ahhoz, hogy valaki jól tudjon irányítani egy üzletet, a fentiekből látszik, hogy sok mindenhez kell értenie. Otthon kell lenni
- a marketingben,
- a pénzügyekben,
- az emberi kommunikációban,
vagyis rendelkezni kell minden olyan készséggel és képességgel, amely egy kiváló üzletembert jellemez.
A boltvezetőn múlik ugyanis minden. Ha nem végzi jól a feladatait, vevőket veszthet, ezáltal profitot sem termel, és előbb-utóbb lehúzhatja a rolót. Nagyon fontos tisztán látni, hogy egy bolt csak akkor működik jól, ha mind a vásárlói, mind az üzleti érdekeket szem előtt tartjuk.
Ha a boltvezető nem saját vállalkozást vezet, hanem egy nagyobb üzletlánc valamelyik alegységét, akkor sincs könnyű dolga. A fenti feladatok csak annyiban módosulnak nála, hogy központi, az üzletlánc által előírt szabályrendszereken belül kell dolgoznia, és az egységet profin működtetnie.
Egy boltvezető viszont csak akkor tudja jól ellátni a feladatait, ha tökéletesen felkészült szakember. Az OKJ Akadémia Boltvezető képzése ebben segít.
Az OKJ Akadémia boltvezető képzése
Az OKJ Akadémián nagyon fontosnak tartjuk, hogy kitűnő elméleti és gyakorlati oktatással készítsük fel tanulóinkat a boltvezető szakmára. Mivel a piac és a vásárlói igények is folyamatosan változnak, naprakészen követjük az aktuális trendeket.
Ha úgy érzed, hogy ezt a szakmát neked találták ki, és képes vagy jól irányítani egy boltot, jelentkezz Boltvezető OKJ-képzésünkre (OKJ 35 341 01). Ez egy középfokú szakképesítés-ráépülés, amely alapfokú iskolai végzettséget és szakmai előképzettséget igényel (Eladó OKJ 34 341 01).