Ahhoz, hogy ezt a kérdést érdemben megválaszolhassuk, tisztázni kell olyan alapfogalmakat, mint
- a minimálbér
- a garantált bérminimum
- de azt is, hogy létezik-e az úgy nevezett szakmunkás minimálbér.
Mit jelent a minimálbér?
A minimálbér az az összeg, amelyet a munkaadó mindenképp köteles kifizetni a munkavállalónak függetlenül attól, hogy annak milyen végzettsége van. Tehát ha elmész dolgozni, akkor a minimálbér alatt nem kereshetsz. A minimálbér összege 2020 január elsejétől bruttó 161 000 forint, amely nettóban 107 000 forintot jelent (vagyis 107 000 forintot kapsz kézhez havonta).
Mit jelent a garantált bérminimum?
A garantált bérminimum, amely összegét tekintve magasabb, mint a minimálbér, már végzettséghez kötött, azaz meglévő középfokú iskolai végzettséghez vagy középfokú szakképesítéshez. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ha te rendelkezel ilyen végzettséggel automatikusan a garantált bérminimumot fogod kapni. Annak ugyanis további feltétele, hogy az adott munkakörhöz, ahol elhelyezkedsz, alapkövetelmény legyen a középfokú iskolai végzettség vagy a középfokú szakképesítés.
Tudod jól, hogy sok munkakör betöltéséhez elegendő a 8 általános elvégzése, tehát ha neked magasabb a végzettséged, az olyan munkakörökben nem köteles neked a munkáltató megfizetni a garantált bérminimumot. A garantált bérminimum összege 2020-ban egyébként bruttó 210 600 forint, amelyből 140 049 forintot kapsz készhez (ez a nettó béred).
Mit jelent a szakmunkás minimálbér?
A szakmunkás minimálbér (vagy diplomás minimálbérnek is hívják) tulajdonképpen maga a garantált bérminimum. Vagyis abban az esetben – ahogy fent is írtuk –, ha a munkakörödhöz előírás a minimum középfokú iskolai végzettség vagy a középfokú szakképesítés, jár a szakmunkás minimálbér. Éppen ezért tisztában kell lenned azzal, hogy a munkakörödhöz milyen törvényi előírásoknak kell megfelelned. Ennek legegyszerűbben az Országos Képzési Jegyzékben nézhetsz utána, de természetesen az OKJ Akadémián is szívesen segítünk.
Addig is, hogy könnyebben eligazodj az OKJ mellékletében, elég a következőkre figyelned: Nézd meg a táblázat A-oszlopát. Ha ott 32-es vagy magasabb számot látsz, az azt jelenti, hogy az adott szakképzettség legalább középfokú szakképzettségnek minősül. Az OKJ-számok jelentéséről viszont bővebben ebben a cikkünkben olvashatsz. Itt mindent részletesen elmagyarázunk.
Miért van különbség a bruttó és a nettó szakmunkás minimálbér között?
Ahogy minden bér esetében, úgy a szakmunkás minimálbérnél és a garantált bérminimumnál is vannak bruttó és nettó összegek. A bruttó a levonások előtti bért jelenti, a nettó azt az összeget, amelyet kézhez kapsz. A bruttó meghatározására a munkaadók miatt van szükség, akik minden munkavállalójuk után extra adókat is befizetnek az államkasszába.
De most nézzük meg, mit vonnak le a te bruttó fizetésedből, azaz mire és mennyit adózol az államnak.
- 10% Nyugdíjjárulékot, amely 21 060 Ft;
- 7% Egészségbiztosítási járulékot (TB), amely 14 742 forint;
- 15% Személyi jövedelemadót (SZJA), amely 31 590 Ft; illetve
- 1,5 % Munkaerőpiaci járulékot, amely 3159 forint.
Ez összesen 70 551 Ft levonás, ám ha már családos vagy, akkor jár neked a családi adókedvezmény. Az pedig növelheti a nettó béredet. De ez már bérkalkuláció.
Ha a fentiekhez lennének kérdéseid, vagy szívesen tanulnál nálunk, az OKJ Akadémián akár pénzügyeket, akár más szakmát, most még jelentkezhetsz. Mindenben segítünk. Nézz körül képzéseink között!