A felsőfokú szakképesítés fogalmát sokan félreértik, és a főiskolai vagy egyetemi tanulmányokkal azonosítják. Ez persze nem véletlen, muszáj azonban tisztán látnunk a kérdésben. Ha a hazai munkaerőpiacon kívánunk elhelyezkedni, tudnunk kell, mennyit ér a befektetett tanulásunk. Ehhez először is rendbe kell tennünk pár fogalmat.
Felsőfok
Ez a legegyértelműbb kifejezés. Az általános és középiskolai tanulmányokat követően felsőfokú képzéseken vehetünk részt. Alapvető tehát, hogy legyen egy érettségink, mielőtt továbbtanulnánk ebbe az irányba. Mindegy, hogy felsőoktatásban vagy felnőttoktatásban gondolkodunk, az érettségi vizsga megléte alapkövetelmény ezen a szinten.
Felsőfokú szakképzés
Ez a kifejezés hivatalosan már nem létezik. Helyette vezették be a felsőoktatási szakképzést, ami – nevéből adódóan – a felsőoktatáshoz (főiskolák, egyetemek) tartozik. Fontos azonban tudni, hogy bár ugyanúgy érettségihez és felvételihez kötött, nem ad diplomát. A felsőoktatási szakképzés során elsősorban elméleti szakmai ismereteket és készségeket sajátíthatunk el egy adott szakma területein belül. Elhelyezkedni azonban nehéz vele, mert bár felsőfokú OKJ-s szakképesítést ad, kevésbé gyakorlatorientált, mint maguk az OKJ-tanfolyamok. Inkább egy jó alapnak tekinthető a későbbi szakirányú főiskolai, egyetemi tanulmányokhoz.
Mi a különbség a felsőfokú szakképzés és az emelt szintű OKJ-képzés között?
A fentiekből logikusan következik, hogy elsősorban a gyakorlati oktatásban mutatkoznak különbségek. Az új OKJ rendszerben a felsőfokú szakképzéseket felső középfokú vagy emelt szintű szakképesítésnek hívják. Ezek az 51-52-53-54-62 kódszámú tanfolyamok. Mivel a felsőfokú (felsőoktatási) szakképzéseket a főiskolák, egyetemek, vagy a velük szerződésben álló szakközépiskolák indítják, kevésbé tudnak gyakorlatorientáltak lenni, mint egy OKJ-s intézmény. Egyszerűbben mondva, a főiskolai, egyetemi tanfolyamon inkább elméleti tudást kaphatsz. Az OKJ-s intézményeknél, ahogy az OKJ Akadémiánál is nagyon erős azonban a gyakorlati oktatás. Nem utolsó sorban pedig biztos tudást nyújtó szakmával a kezedben távozhatsz. Az emelt szintű OKJ-képzés nagy előnye tehát, hogy az adott szakmacsoporton belül a legtöbb kompetenciát kapod. Vagyis szinte bármelyik munkakört be tudod majd tölteni.
Az emelt szintű OKJ-szakképesítések előnyei
A legfontosabb tehát a gyakorlati képzés. További előnye még, hogy nem kell évekig az iskolapadban ülni. Ha tehát mihamarabb munkába akarunk állni, érdemes OKJ-szakmát szereznünk. Egyre több cég látja be, hogy az így megszerzett tudás semmivel sem alacsonyabb, mint a felsőoktatási szakképzésben megkapott. Ráadásul az erős szakmai gyakorlat sokkal nagyobb előnyhöz is juttathat bennünket álláskeresésnél, mint a friss diploma. A cégek igazi szakembereket keresnek, megfelelő szakmai gyakorlattal és tudással. Ezt a jó OKJ-szakképzések biztosíthatják számunkra. Ilyen keresett szakmai terület például a grafikusi szakma (OKJ 54 211 04) is.
Milyen emelt szintű OKJ-szakmát érdemes választani?
Tulajdonképpen bármilyet, de megéri végigondolni a munkaerőpiac kereslet-kínálat oldalát is. A grafikus szakma – csak hogy a példánál maradjunk – nagyon keresett foglalkozás munkaadói oldalról. Ha belegondolunk, ez egy tipikusan hosszútávú munkaterület, amire mindig is szükség lesz. Ma már egyik cég sem engedheti meg magának, hogy ne legyen web-oldala, vagy ne legyen jelen valamelyik közösségi média-felületen. A vállalati design, a kampányok, reklámanyagok mind-mind a grafikusok kezei alól kerülnek ki. Cégek és vállalkozások pedig mindig is lesznek, és nem igazán valószínű, hogy megszűnne a reklámok világa. Grafikusokra tehát mindig is szükség lesz, ahogy egészségügyi dolgozókra is.
Az OKJ Akadémia emelt szintű vagy felső középfokú szakképzései:
- Fogászati asszisztens (54 720 02)
- Pedagógiai és családsegítő munkatárs (54 140 02)
- Grafikus (54 211 04)
- Pénzügyi-számviteli ügyintéző (54 344 01)
- Kereskedő (54 341 01)
- Logisztikai és szállítmányozási ügyintéző (52 841 11)
- Szállodai recepciós (52 812 01)
- Idegenvezető (54 812 01)
- Élelmezésvezető (52 811 01)
- Vendéglátásszervező (54 811 01)