Ha azt halljuk, grafikai programok, a legtöbb embernek a Photoshop vagy az egyszerűbb Paint ugrik be elsőnek. Ezek ugyanis a laikus számára is könnyebben értelmezhető grafikus szoftverek. Letölthetjük az ingyenes verziókat akár mobiltelefonra is, és bátran kísérletezhetünk a képeinkkel. De azt ugye tudod, hogy ez még nagyon messze van a profizmustól? Sőt.
Nem véletlenül tanítják iskolákban, OKJ-tanfolyamokon a különböző grafikai programok használatát, és nem véletlenül olyan vaskosak a programleírási útmutatók sem. Nem beszélve arról, hogy a grafikai programok nem merülnek ki holmi egyszerű, ingyenesen letölthető képszerkesztőben.
A grafikai programok csoportosítása
Többféle módon is csoportosíthatjuk a grafikai programokat:
- Cél szerint, vagyis hogy mire szeretnénk használni, megkülönböztetjük a
- laikusok által is megtanulható, egyszerű grafikus programokat, illetve a
- professzionális grafikus programokat.
- Bekerülési költségek szerint
- ingyenes és
- fizetős grafikus szoftvereket találunk a piacon.
- Felhasználhatóság szerint pedig
- vektorgrafikus és
- pixelgrafikus (rasztergrafikus) programokkal találkozhatunk.
Ha a fenti példáinknál maradunk, akkor elmondható, hogy a Paint egy egyszerű, ingyenes, pixelgrafikus program, míg a Photoshop professzionális, fizetős, és szintén pixelgrafikus program.
Talán ismerősen csenghet még a Corel Draw, a Fireworks és az Inkscape grafikus szoftverek neve is. Nos, ezek már vektorgrafikus programok és ábrák, logók tervezésére valók.
Gondolom, magad is rájöttél, hogy a grafikus szakmához nem az ingyenes, egyszerű programok megtanulására lesz szükséged. És az sem árt, ha tudod, mi az alapvető különbség a grafikai szoftverek között.
Különbség a vektorgrafikus és a pixelgrafikus programok között
A középiskolában biztosan találkoztál már a vektor kifejezéssel. Nem, nem rajzórán, hanem matematikán.
A vektorgrafikus programok ugyanis matematikai egyenletekkel írják le a kép tulajdonságait, vagyis hogy milyen alakzatokból áll a kép. Ez azért szerencsés, mert az egyenleteknek köszönhetően bármekkorára nagyíthatók az ilyen képek és „nem esnek szét” pixelekre. A főút melletti hirdetőtáblákon is vektoros plakátokat láthatsz. Természetesen a bárhol megjelenhető logók megalkotásához is ilyen programokkal dolgozik a grafikus. (Corel Draw és az Illustrator)
A pixelgrafikus képek azonban logikusan pixelekből, vagyis pontokból állnak. Tökéletesek fotók javítására, retusálásra, viszont nem nagyíthatók óriásira, ráadásul nagyon sok helyet is foglalnak el a gépen. A Photoshop ettől függetlenül az egyik legkedveltebb webdizájner-program, hiszen fantasztikus anyagokat lehet vele megalkotni.
A grafikai programok lényege
Persze jobban is belemehetnénk a részletekbe, hiszen a számítógépes grafikai programok nagyon sokszínűek és felhasználásuk is többcélú lehet. További csoportosításokkal is találkozhatsz ennek megfelelően.
Összességében azonban azt érdemes egyelőre megjegyezned, hogy a grafikai programokkal
- tudsz képeket létrehozni, manipulálni, montázsokat készíteni,
- logókat, tipográfiát tervezni és
- grafikai anyagokat nyomtatásra előkészíteni.
Nem elegendő azonban a programok beállításait, az egyes menüpontok jelentését ismerni.
Ahhoz, hogy jó grafikus legyél, nem árt egy kis rajz tehetség sem. Ha már van érzéked a témához, nagyon sok minden megtanulható: az arányok, az árnyékolás, a megfelelő színek használata, a szimbólumok jelentése.
Ezek azok a dolgok, amiket akár ingyenes forrásokból is összegyűjthetsz és rengeteg gyakorlással hosszú-hosszú idő alatt kikísérletezhetsz. Vagy dönthetsz úgy, hogy hatékonyan, rövid idő alatt elsajátítod ezt a tudást a Kisképző remek tanáraitól. Az OKJ Akadémia grafikus tanfolyamán a szakmai tárgyakat ugyanis ők tartják, sőt, a Kiképző legendás épületében, profi tárgyi feltételek között vehetsz részt a gyakorlati órákon.
Ott természetesen részletesen megismertetjük veled a szakmát, és jobban elmélyedünk a grafikai programok témájában is.
Egy a lényeg: a grafikai programok fantasztikus lehetőségeket rejtenek magukban, és megtanulásukkal profi alkotások kerülhetnek ki a kezed alól.
Az OKJ Akadémián mi megadjuk neked a legfontosabb alapokat ehhez, és már csak rajtad fog múlni, hogy melyik ágazati irányba indulsz el majd a pályán.