Nőként te is jól tudod, a karrierépítés sokkal nehezebb, mint a férfiaknak. Nem az elismertség hiánya, hanem a családban betöltött anyai szerepkör miatt. Ezért is keres sokkal több nő OKJ szakmát, mint férfi. Mert így egyrészt hamar munkába tud állni, másrészt gyorsan, de biztosan újra el tud helyezkedni akár szülés után is. Összegyűjtöttük, melyek most a legjobban kereső női szakmák.
Egyre több nő tölt be szerencsére vezetői pozíciót is a munka világában, bár jellemzően ez inkább a nyugati államokra igaz. Hazánkban sem lehet azonban ilyen téren okunk panaszra. Megfelelő ambícióval és szakmai képzéssel a kezünkben, bárkiből lehet itthon is női vezető. Mert azért az sejthető, hogy legjobban a magas pozíciókat fizetik meg. Ugyanakkor számos olyan terület van, amely kifejezetten a nőknek kedvez és nem kell hozzá egyetemi végzettség sem.
Tipikus női szakmák
Ha megkérnénk 10 embert, hogy soroljon fel tipikus női szakmákat, szinte biztos, hogy mindegyikük ugyanazokat mondaná:
- szépségipari foglalkozások,
- eladók,
- pénztárosok,
- asszisztensek,
- pedagógusok,
- családsegítők,
- rendezvényszervezők, stb.
Tehát többségében a szociális, kereskedelmi vagy egészségügyi ágazatból említenének munkaköröket. Nem is gondolnánk, hogy ezeken a területeken is találunk kifejezetten jól fizető szakmákat nőknek. Pedig vannak.
Legjobban fizető szakmák
Magyarországon a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat figyeli az egyéni bérek alakulását. Statisztikájuk szerint az 5 jelenleg legjobban fizető állás a következő:
- légiforgalmi irányító
- kutatási és fejlesztési tevékenységet folytató egység vezetője
- gyógyszerész
- vállalati stratégiatervezési egység vezetője, illetve
- egyéb humán-egészségügyi(társ)foglalkozású
Csak nőkre vonatkoztatva már színesebb a kép. A legtöbbet hazánkban a rendezvényszervezéssel, illetve vezérigazgatói pozícióban lehet keresni, harmadik helyen pedig a légikísérő pálya áll. A legjobban kereső 10 szakma között azonban találunk egészségügyi foglalkozást is. A nővérek ugyanis az 5. helyen találhatók a női ranglétrán.
Nagy a kereslet azonban pénzügyesekre, logisztikusokra és más egészségügyi dolgozókra, akik – elsősorban – magánszférában, illetve vállalkozásoknál kifejezetten jó havi bért vihetnek haza. Ilyen szakmák
- a logisztikai és szállítmányozási ügyintéző
- a pénzügyi-számviteli ügyintéző, vagy a
- vendéglátásszervező szakmák.
Általánosságban elmondható, hogy OKJ szakmával a kezünkben is biztos keresetre számíthatunk nemcsak a fenti munkakörökben. Ha pedig külföldön is szerencsét próbálnánk, még többet vihetünk haza havonta.
Kereseti lehetőségek OKJ szakmai végzettséggel
A megfelelő OKJ szakma kiválasztásakor tehát számít az is, mennyit kereshetünk az adott szakmában. Ha például csak a vendéglátóipart nézzük, egyértelműen szóba kerülhet a külföldi munkavállalás is. Az EU tagállamaiban szívesen alkalmaznak magyar munkaerőt, így bátran körülnézhetünk a kinti piacon is.
A vendéglátóiparban külföldön átlagosan 695 000 – 885 000 forintnak megfelelő összeghez juthatunk havonta. Aki Magyarországon szeretne dolgozni, 160 000 – 250 000 forinttal számolhat.
Az egyik legkeresettebb munkaerő a pincér/felszolgáló. Ilyen területen
- óceánjáró luxushajón 800 000 – 1 300 000 Ft,
- folyami hajón 340 000 – 930 000 Ft
- Angliában vagy Írországban 370 000 – 930 000 Ft, illetve
- Magyarországon 180 000 – 300 000 Ft közötti
összeg a havi bér.
A Milyen OKJ képzést érdemes tanulni? című írásunkban részletesebben foglalkozunk azzal, hogy a kereseti lehetőségek mellett, mit vegyünk még figyelembe szakmaválasztáskor.
Az OKJ-Akadémián pedig személyre szabott tanácsadással is segítünk mindenkinek a megfelelő szakma kiválasztásában. A leendő és a már meglévő tanulóinknak is folyamatos, teljeskörű segítségnyújtással, információkkal állunk rendelkezésre.