Bárki, aki megfelelő szakmai előképzettséggel rendelkezik. Hogy ez nem meglepő? Mégis fontosnak tartjuk kihangsúlyozni, mert élelmezésvezető könnyen lehetsz, de azért az utcáról egy egyszerű érettségivel mégsem. Ez nem egy olyan szakma, amelyet a gyakorlatban jobban el lehet sajátítani, mint az iskolában.
Ahhoz, hogy élelmezésvezető légy, iskolarendszeren kívüli OKJ-képzésen kell részt venned. Ez felnőtt OKJ képzést jelent, amelynek OKJ száma 52 811 01 0000 00 00. Más lehetőséged nincs is arra, hogy ebben a szakmában elhelyezkedj.
Az élelmezésvezető képzés
- felső középfokú szakképesítést ad, amelynek
- előfeltétele a sikeres érettségi vizsga.
Kiből lehet jó élelmezésvezető?
Alapvetően olyan személyekből, akiket érdekel a vendéglátás, az egészséges életmód és tudnak bánni az emberekkel is. A szakma nevében ugyanis nem véletlenül van ott a „vezető” szó. Az élelmezésvezető tulajdonképpen egy részleget, és az adott hely egy komplett területét irányítja.
Milyen tulajdonságokra van szükséged élelmezésvezetőként?
- Legyél vezető típus,
- határozott,
- döntésképes,
- jó szervező,
- jó irányító,
- tudj kommunikálni a dolgozókkal,
- légy jó kapcsolattartó és
- szabálykövető.
Ha ezek a tulajdonságok megvannak benned, és számodra is fontos, hogy a közintézményekben megfelelő legyen az ott dolgozók, tanulók, ott élők ellátása, élelmezésvezetőnek születtél. Ha megvan az érettségid, örömmel várjuk is jelentkezésedet az Élelmezésvezető OKJ-képzésünkre! De előtte olvasd még el, mi lesz majd a munkád élelmezésvezetőként.
Mit csinál tehát az élelmezésvezető?
Az élelmezésvezető egy szóval kifejezve közétkeztet. Vagyis minden olyan intézményben, amely állami fenntartású és szociális vagy oktatási területen tevékeny, felel az ott dolgozók, tanulók étkeztetésért. Ez nem azt jelenti, hogy figyeli, mindenki evett-e eleget, vagy megkapta-e a megfelelő mennyiségű napi élelmiszert. Az élelmezésvezető a beszerzéstől kezdve a rendszerezésen és igazgatáson át egészen az étkeztetésig mindennel foglalkozik.
Nézzük meg pontosabban.
Az élelmezésvetető tehát
- nevelési-oktatási intézményekben (bölcsőde, óvoda, iskolák),
- szociális intézményekben (pl. öregek otthona),
- gyermekjóléti intézményekben,
- fekvőbeteg-ellátást nyújtó intézményekben (kórházakban) és
- egyéb szakosított ellátásokat nyújtó intézményekben dolgozik.
Ezeken a helyeken megtervezi és megszervezi az élelmezéshez szükséges összes munkafolyamatot:
- a beszerzést,
- a szállítást,
- a raktározást,
- az ételek előkészítését,
- a főzést,
- az étkeztetés menetét.
Az élelmezésvezető főfeladata
Ezeken túl pedig van még egy feladat, amely tulajdonképpen a legfontosabb: megtervezni és összeállítani a heti menüt. Mindezt úgy, hogy a hatályos egészségügyi előírásokat és ajánlásokat is betartsuk. Tudnod kell ugyanis, hogy ma már minden közellátó intézményben megvan szabva, mennyi kalóriát tartalmazhatnak az egyes étkezések, milyen szénhidrát-fehérje-zsírarányokra kell közben figyelni, és minden ételnél fel kell tüntetni az allergéneket is.
Itt jön képbe tehát az, amit az elején írtunk: olyasvalakiből lehet jó élelmezésvezető, akit érdekel az egészséges életmód. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy élelmezésvezetőként mindenkinek személyre szabott diétát kell összeállítanod. Nem, de ismerned kell az ételeket, az összetevőiket, az allergéneket. Ez a mindennapi életben is nagyon hasznos tudás.
Élelmezésvezető képzés az OKJ Akadémián
Amennyiben az Élelmezésvezető OKJ képzést választod, a tudásod biztosan naprakész lesz, és a képzés után hamar munkába is állhatsz. Az OKJ Akadémián ugyanis az elhelyezkedésben is tudunk segíteni.