Érettségi után több út is áll előttünk. Vagy továbbtanulunk a felsőoktatásban, vagy választunk magunknak egy jó szakmát. Ez eddig rendben is lenne. A gond ott kezdődik, hogy mégis mit.
18-20 évesen ugyanis csak kevesen tudjuk százszázalékig biztosan, mivel szeretnénk foglalkozni egész életünkben. Érettségi után elkezdjük a főiskolát vagy az egyetemet, de csak ott derül ki majd igazából, jól választottunk-e.
Persze az is lehet, hogy nem sikerül elsőre a felvételi, vagy egyáltalán nem is akarunk továbbtanulni. És ekkor jönnek a kérdőjelek, hiszen meg kell élni valamiből.
Az OKJ szakképzés a megoldás
Az OKJ képzések a fenti problémára is megoldást jelentenek, hiszen viszonylag rövid idő alatt szakmát adnak a kezünkbe. De mégis mi alapján válasszunk? Egyáltalán milyen szakmákat tanulhatunk ki érettségi után?
Szakmák érettségi után
Amennyiben jártasak vagyunk az OKJ számok világában, már ránézésre megmondhatjuk, hogy az Országos Képzési Jegyzékben felsorolt lehetőségek közül melyekhez szükséges érettségi végzettség. Az OKJ számok első két számjegye ugyanis a szakképesítések szintjét jelöli. Az 51-55-tel kezdődő OKJ számokkal jelölt szakmák mindegyike megköveteli a sikeres érettségi vizsgát. Az
- 51-es szint felső középfokú részszakképesítés, az
- 52-es szint felső középfokú szakképesítés, az
- 53-as szint felső középfokú szakképesítés-ráépülés (ide már meglévő szakképesítés is szükséges), az
- 54-es szint emeltszintű szakképesítés (technikus) és az
- 55-ös szint emeltszintű szakképesítés-ráépülés.
Miért fontos, hogy jó szakmát válasszunk?
Röviden azért, hogy el tudjunk helyezkedni. Természetesen a válasz nem ennyire egyszerű. Rengeteg szakképzés közül választhatunk, egy-egy tudományterületen belül is számos szakmát tanulhatunk ki. De fontos tudni, hogy melyek az igazán keresettek a piacon. Ehhez nem árt piackutatást végeznünk, figyelni kell a trendeket, és nem utolsó sorban számon kell tartani a hiányszakmákat. De valóban ez lenne egy frissen érettségizett fiatal felnőtt feladata?
Személyre szabott tanácsadás az OKJ Akadémián
Az igazán jó OKJ szakképző intézetek leveszik a vállunkról ezt a terhet. Az OKJ Akadémia például személyre szabott tanácsadással segít mindenkinek a megfelelő szakma kiválasztásában. Hiszen nem mindegy, hogy
- mennyire illik hozzánk az adott terület,
- milyen könnyen lehet a választott szakmával elhelyezkedni, és ami talán a legfontosabb, hogy
- mennyire professzionális képzésben sajátítjuk ezt el.
A jól képzett szakemberek keresettek Magyarországon
Legyen szó egészségügyről, vendéglátásról, vagy akár kereskedelemről. Egy megbízható és alapos tudást nyújtó OKJ szakmával a kezünkben válogathatunk a munkahelyek közül. De az is előfordulhat, hogy mégiscsak továbbmegyünk főiskolára vagy egyetemre a választott szakmai területen. Az OKJ Akadémia rendszeresen indít érettségi vizsgához kötött szakképzéseket is, mint például a fogászati asszisztens, a logisztikai és szállítmányozási ügyintéző vagy épp a vendéglátásszervező. Az OKJ Akadémia érettségihez kötött teljes szakképzési listája itt található.