Ez mostanában a leggyakrabban feltett kérdés hazánkban. Egyre többen akarnak ugyanis kilépni az alkalmazotti státuszból és kívánnak a maguk urai lenni. Mielőtt megadnánk a tuti tippet arra, hogy milyen vállalkozást érdemes ma indítani Magyarországon, adunk néhány tanácsot, hogyan legyél sikeres vállalkozó.
A három 3 leggyakoribb hiba, amelyet kezdő vállalkozóként elkövethetsz
- Nem méred fel a terepet.
Vagyis nem készítesz piackutatást. Ez most elég idegenül hangozhat, de meg kell vele barátkoznod. Mert egyáltalán nem mindegy, hogy olyan vállalkozást tervezel, amire van kereslet, vagy olyat, amivel már telített a hazai piac. Ha például éttermet szeretnél nyitni, de a kisvárosodban van már harminc, akkor nem biztos, hogy ez a legjobb ötlet. Meg kell keresned, mire van szükségük az embereknek! Igen, ezt hívják piaci résnek. Olyan vállalkozást indíts, ami érdektelenség miatt nem fog becsődölni egy év múlva!
- Nem készítesz üzleti tervet.
Sokan feleslegesnek gondolják ezt a lépést, pedig itt buknak el a legtöbben. A vállalkozásod minden apró üzleti lépcsőjét át kell gondolnod töviről hegyire! Mit is értünk ez alatt?
- Tudd, hogy mi a célod!
- Tervezd meg pontosan, hogyan akarod azt elérni!
- Határozd meg a célcsoportodat, vagyis hogy kiknek hozod létre a vállalkozásodat!
- Sorold fel, mi mindenre lesz hozzá szükséged! (Igen, a pénzen kívül minden eszközt, erőforrást is írj fel!)
Ha belegondolsz, ez egy étterem megtervezésénél ugyanolyan fontos, mint bármilyen más üzlettípusnál. Ha jó előre képben vagy, kevés meglepetés érhet a megvalósítás során. Egyre figyelj: légy reális és ne hazudj be magadnak könnyű utat.
- Nem értesz a szakmához.
Meglepő lehet, de nagyon sokan mindenféle képzettség nélkül akarnak vállalkozni. Azt gondolják, majd beletanulnak közben és minden simán fog menni. Hát ez még véletlenül sincs így!
Kezdjük ott, hogy Magyarországon 177 tevékenység kötött szakmai végzettséghez! Vagyis 177 esetben csak papírral a kezedben indíthatsz vállalkozást. Ez pedig nem kis szám.
A fenti példánknál maradva: ha éttermet akarsz nyitni, felejtsd el, hogy nem tanulod ki a szakmát! De ugyanez vonatkozik a fogadósokra, kereskedőkre, üzletvezetőkre, vendéglátó eladókra is.
Nos, ha nem ijedtél meg a feladattól, akkor most adunk neked két tuti tippet. Eláruljuk, hogy milyen vállalkozást érdemes most indítani.
- Nyiss ifjúsági központot!
Hatalmas hiány van olyan helyekből, ahová a fiatalok suli után beülhetnek. Ahol szórakozhatnak, vagy hódolhatnak az egyre népszerűbb (nem mellesleg államilag támogatott) e-sportnak. A pláza-kóborlások ideje már a múlté, a fiatalok tartalmas és nívós kikapcsolódásra vágynak.
Ez egy igazi piaci rés, amit érdemes kihasználni. Tehát ha ebben gondolkodsz, végezz el egy üzletvezetői tanfolyamot és az sem árt, ha értesz a kereskedelemhez meg a vendéglátáshoz is.
- Legyél grafikus!
Ha kevésbé szereted a nyüzsgést, és a kreatív éned szeretnéd inkább kidomborítani, tanulj grafikusnak! A mai fogyasztói társadalomban egy márka akkor tud sikeres lenni, ha marketingez. A marketingben pedig nagyon fontos a vizuális megjelenés, legyen szó termék csomagolásról, nyomtatott szórólapokról, vagy online hirdetésekről. Egy jó grafikus ezek bármelyikét el tudja készíteni, így válogathat a megbízások között.
Ezzel a szakmával külföldre is dolgozhatsz, kényelmesen az otthonodból, ezzel pedig nyugat európai jövedelmet biztosíthatsz magadnak. Nem is olyan nehéz külföldi megbízásokat szerezni, ahogyan most ezt gondolod: számos olyan nemzetközi portál van, mint az UpWork, ahol projektekre licitálhatsz.
Az OKJ Akadémián bármelyik idevonatkozó szakmát profi szinten elsajátíthatod, így minden tudásod meglesz egy sikeres vállalkozás beindításához. Csak rajtad múlik, mi itt vagyunk, hogy segítsünk neked.